Залишок готівки в РРО

Готівка в РРО — розміна монета

Протягом кількох останніх років серед бухгалтерів не вщухає дискусія про те, як правильно організувати порядок видачі та обліку розмінної монети. Положення № 637 такого порядку не містить, але кожна торгова точка в будь-який час робочого дня повинна мати достатню готівки в касовому ящику РРО для забезпечення безперебійного проведення розрахунків з покупцями, тобто мати розміну монету. Видача розмінної монети — процес динамічний, у великих магазинах її видають касирам неодноразово протягом дня. Як же правильно оформити таку видачу готівки? На цей рахунок існували різні прийоми: щодня (на початку робочого дня), при передачі зміни від одного касира-оператора іншому (щотижня), раз на місяць.
У зв’язку з тим, що ні в Законі про РРО, ні в старому Положенні № 72, ні в новому Положенні № 637 питання про розмінну монету не було врегульоване, на практиці склалася неприємна ситуація. Представники органів ДПС, які приходили на перевірку, часто штрафували підприємства за те, що видача і повернення цієї готівки не оформлялися касовими ордерами щодня (адже розмінна монета зберігається не в сейфі каси підприємства (підрозділу), а, як правило, в самому касовому апараті) . Перевіряючі вважали, що оскільки Z-звіт відображає повне обнулення інформації оперативної пам’яті РРО, касовий ящик після роздрукування Z-звіту повинен бути порожній. Деяким суб’єктам підприємництва вдавалося уникнути застосування штрафних санкцій, деяким — ні. Як же йдуть справи в даний час?

Видача розмінної монети

Очевидно, що сума розмінної монети коли-небудь та видається вперше. Її видача з каси оформляється видатковим касовим ордером, який фіксується в касовій книзі. Якщо врахувати, що Положення № 637 дозволяє відокремленим підрозділам не вести касову книгу (якщо присутні лише операції з продажу товарів населенню), то розмінну монету повинен видавати касир головної каси в усі відокремлені підрозділи, що вкрай незручно (ось ще один аргумент на користь ведення касової книги у всіх відокремлених підрозділах!). Як часто в такому випадку розмінну монету треба приймати назад?
Нагадаємо, що згідно з Порядком застосування косового апарату, сума розмінної монети перед початком кожного робочого дня відображається в РРО шляхом проведення дії «службове внесення», по закінченні — операцією «службова видача». Але здійснення «службової видачі» не означає, що сума розмінної готівки повинна бути відразу оприбуткована в касі з оформленням прибуткового касового ордера. Нагадаємо, що згідно п.4.5 Порядку застосування РРО операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент проведення першої розрахункової операції. А ці суми як раз і є розмінною монетою, оскільки в ящику касового апарату «вчорашньої» виручки вранці бути не може. Таким чином, розмінна монета може перебувати на місці проведення розрахунків торгової точки, а підприємство може самостійно встановити періодичність її видачі. Така думка підтверджується і в листі ДПА в м.Києві від 15.04.2005 р № 292/10 / 31-10.

Однак, визначаючи періодичність видачі розмінної монети, підприємствам потрібно враховувати, що ця готівка входить до ліміту каси, тому треба постійно контролювати, щоб не було перевищень (особливо у випадках, коли розмінна монета додатково видається кассирам РРО на протязі дня) . Якщо відокремлений підрозділ має кілька місць проведення розрахунків, то суми розмінної готівки видаються з каси старшому касиру, який розподіляє їх (у рівних сумах) між касирами-операторами, кожен з яких заповнює Книгу обліку прийнятих та виданих касиром грошей за формою № КО-5 ( далі — Книга). Відзначимо, що в Книзі може фіксуватися не тільки розмінна монета, а й здача виручки касирами-операторами (з метою ведення оперативного обліку).


Советуем прочесть:

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

Оставить комментарий

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.

Яндекс.Метрика