Продаж легкового автомобіля платником єдиного податку

Питання продажу легкового автомобіля, розглянуте фіскалами у коментованому листі, зацікавить тих юросіб — платників єдиного податку, які мають намір продати власний легковий автомобіль, який певний час враховувався на балансі і використовувався в госпдіяльності. Іноді разом з цим виникає необхідність позбутися і від залишків паливно-мастильних матеріалів (ПММ), придбаних раніше для його експлуатації.
Здавалося б, ніяких проблем. Адже підприємство має право на свій розсуд володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном (див. Ч. 1 ст. 134 ГКУ).

Платник єдиного податку і реалізація автомобіля

Однак перешкодою для таких намірів буде те, що і легкові автомобілі, і ПММ є підакцизними товарами (п. 215.1 ПКУ). А вам добре відомо, що одна із заборон, зокрема, для юросіб платників єдиного податку — продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу ПММ в ємностях до 20 літрів) (п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ).

Як бути?

З одного боку, платник податку, звичайно, може продати легковий автомобіль і залишки ПММ — вільний обіг таких товарів закон не забороняє. З іншого боку, якщо буквально тлумачити вищенаведені норми ПКУ, то може здатися, що після цього вам доведеться розпрощатися зі статусом платника ЄП. Підставою для таких побоювань є п.п. 5 п.п. 298.2.3 ПКУ:

при здійсненні видів діяльності, що не дають права застосовувати спрощену систему, платники ЄП зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.

Так замкнуте коло, чи як?
На щастя, розімкнути його можна за допомогою цього листа. ДФСУ не заперечує проти здійснення юридичною особою — платником ЄП операції з продажу транспортного засобу, який враховувався на його балансі. Щоправда, конкретних аргументів на підтримку такого висновку автори листа не приводять. А вони є!

Відзначимо, що аналогічний висновок свого часу вже містився в консультації, розміщеній в категорії 108.05 ЗІР, яка з 01.01.2015 р переведена в недіючі у зв’язку з набранням чинності Закону № 71.

Так от, тоді, щоб обгрунтувати свій дозвіл на можливість продажу підприємством-єдиноподатником легкового автомобіля, який обліковується на його балансі, податківці спиралися на ДК 009: 2010.
Головний аргумент на той час був таким:

діяльністю з продажу автомобілів легкових, кузовів до них, причепів і напівпричепів, мотоциклів. Підакцизних товарів, заборонених для продажу платниками ЄП, є систематична діяльність суб’єктів господарювання, що відповідає класам 45.11 та 45.40 розділу 45 ДК 009: 2010.

А отже, одноразова операція з продажу легкового автомобіля, який обліковувався на балансі юрособи — платника ЄП у складі основних засобів, не є перешкодою для подальшого перебування такої особи на спрощеній системі оподаткування.
Від себе додамо: Закон № 71 не вносив до ПКУ істотних змін, які могли б призвести до протилежного відповіді на поставлене питання. Отже, логічно було очікувати підтвердження попередньої думки ДФСУ, що ми і бачимо в сьогоднішньому листі. Сподіваємося, що роз’яснення аналогічного змісту з докладною аргументацією незабаром з’явиться і в ЗІР на зміну тій консультації, про яку ми згадали вище.

Дохід від продажу основних засобів

Варто відзначити ще й таке. Закон № 71 відкоригував торішні правила визначення доходу від продажу основних засобів юрособами — платниками ЄП. Зверніть увагу, що за новими правилами такий дохід визначається як сума коштів, отримана від продажу таких основних засобів. І тільки якщо основні засоби продані після їх використання протягом 12 календарних місяців з дня введення в експлуатацію, дохід визначається як різниця між сумою коштів, отриманою від продажу таких основних засобів, та їх залишковою балансовою вартістю, що склалася на день продажу.

Продаж ПММ платником єдиного податку

З легковим автомобілем, здається, все. А як бути з продажем залишків ПММ (зокрема, бензину), які раніше були придбані з метою експлуатації автомобіля? На жаль, з цього питання автори листа відбулися формальною відпискою.

За їх твердженням, платник ЄП має право здійснювати операцію з продажу ПММ в ємностях до 20 літрів. Але ця прописна істина відома з давніх-давен, а її останнє місце — у п.п. 3 п.п. 291.5.1 ПКУ.
Правда, весь цей час (як і тепер) єдиноподатникам дозволена не просто продаж ПММ в ємностях до 20 літрів, а їх роздрібний продаж! Якщо ж здійснювати оптовий продаж таких товарів, то незалежно від об’єму тари такі операції несумісні зі статусом платника ЄП! Це спеціально підкреслюється в консультації в категорії 107.03 ЗІР, яка хоч і стосується ФОП, але її висновок поширюється і на єдиноподатників-юросіб.

Ви питаєте, як відокремити оптову та роздрібну торгівлю? На жаль, ніяких критеріїв у згаданій консультації немає. Але, на нашу думку, ключовою тут повинна бути мета здійснення торговельної діяльності. Так, при оптовій торгівлі здійснюється продаж товару для його подальшого перепродажу або іншого використання у підприємницькій діяльності, при роздрібній — для особистого споживання і домашнього використання (кінцевому споживачеві).

Чому ми про це говоримо? Тому що існує велика ймовірність того, що залишки ПММ, придбані для свого легкового автомобіля, ви продасте іншому суб’єкту господарювання і саме для використання ним таких ПММ у підприємницькій діяльності. Тобто такий продаж буде оптовим незалежно від об’єму тари, в яку ви розіллєте ці ПММ! Такі от погані справи …

Виходить, ДФСУ у коментованому листі, пославшись на відому норму, яка дозволяє єдиноподатникам продавати ПММ в ємностях до 20 літрів, свідомо чи ні, але підклала свиню? Що ж тепер робити?
Як не дивно це прозвучить, висновок листа, на нашу думку, є правильним. Хоча аргументація, вибачте, ні до біса. А міркувати тут треба було б так само, як ми запропонували вище. Знову спираючись на ДК 009: 2010.
Діяльністю з продажу ПММ, а саме підакцизних товарів, заборонених для продажу платниками ЄП, є систематична діяльність суб’єктів господарювання, яка відповідає класу 46.71 розділу 46 та / або класу 47.30 розділу 47 ДК 009: 2010.
Таким чином, не є перешкодою для подальшого перебування платника податків на спрощеній системі оподаткування операція з одноразової продажу ПММ (зокрема, бензину моторного), придбаного для власного (або навіть орендованого) легкового автомобіля, якщо подальша експлуатація такого транспортного засобу визнана підприємством недоцільною.
Якби автори листа взяли до уваги саме ці аргументи, то, напевно, вони б прийшли до висновку про можливість продажу залишків ПММ у будь-якій тарі і будь-якому покупцеві незалежно від напрямку використання останнім придбаного товару. Тобто не мало б ніякого значення, роздрібну або оптову продажу ви здійснили, продаючи свої залишки ПММ.

Источник — по материалам издания «Плательщик единого налога»

 


Советуем прочесть:

Вы можете пропустить чтение записи и оставить комментарий. Размещение ссылок запрещено.

Оставить комментарий

Вы должны быть авторизованы, чтобы разместить комментарий.